W jaki sposób łatwo sprawdzić zdrowie swoich stawów bądź mięśni?

Choć medycyna może pochwalić się nieustannym rozwojem i wręcz co roku można zaobserwować nowe rodzaje walki z różnego gatunku dolegliwościami, niemało osób boryka się z kłopotami dotyczącymi bólu stawów.

Układ kostny i mięśniowy człowieka jest wystawiany na znaczące obciążenia – warto wiedzieć, że nawet kiedy nie uprawiamy profesjonalnie żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują poważne siły: dobrym przykładem może być zwykła czynność wchodzenia po schodach, podczas której na staw kolana działa siła ponad 200 kg.

Osobami, które zwyczajowo wystawione są na urazy stawów i mięśni są sportowcy – również amatorzy. Jednak problemy ze stawami są bardzo powszechne wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Kiedy zauważamy dyskomfort związany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest skontrolować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i niedrogich badań, które przeprowadzane są bez niepotrzebnego oczekiwania, takich jak np. emg (EMG w gabinecie w Krakowie).

badanie

Dzięki temu badaniu można szybko sprawdzić stan systemu nerwowego lub mięśni i choć samo badanie usg węzłów chłonnych wrocław zwykle nie jest nieprzyjemne, zdarzać się może, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dób po zabiegu. Następnym znaczącym badaniem, które rzetelnie wystawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można uzyskać wiedzę o stanie zasadniczych składników kolana (jak na przykład łąkotka), jest ono przy tym całkowicie bezbolesne. Do badania usg nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego konkretnych przeciwwskazań (jak w wypadku omówionego już emg, gdzie nie może być ono przeprowadzane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Warto mieć świadomość, że niezwykle poważną rolę pełni badający lekarz, dlatego że to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i skierować uwagę na niebezpieczne zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć nieco czasu na znalezienie cenionego specjalisty, choćby .

Lekceważenie nawet niewielkich dolegliwości związanych z bólami mięśni czy stawów może wystawić nas na bolesne konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają interwencji chirurgicznej. Nawet jeśli nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości udać się do lekarza – przytoczone badania nie są drogie, np. usg kolana to koszt nieco ponad 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*